Technika Pomodoro - co to takiego i jak ją stosować, by lepiej zarządzać czasem?


 

Odpowiednia organizacja czasu jest kluczem do sukcesu na każdej płaszczyźnie - szczególnie tej zawodowej. Pracujemy coraz więcej, niestety często praca ta jest mało efektywna ze względu na tzn. rozpraszacze (sms którego musimy przeczytać, telefon od siostry/brata,/przyjaciółki /przyjaciela, kolega z pracy który przyszedł porozmawiać). Zawsze znajdzie się coś pilniejszego niż praca:)  Jak zatem wyrobić w sobie dobre nawyki i pracować bardziej efektywnie, jednocześnie mając więcej czasu dla siebie? Idealnym rozwiązaniem będzie zastosowanie Metody Pomodoro.

 

Metoda pomodoro - co to takiego?

 

Metoda Pomodoro to sposób zarządzania czasem, który został wymyślony przez Francesco Cirillo. Ta wdzięczna nazwa pochodzi od kuchennego czasomierza, w kształcie pomidora, którego używał Francesco. Metoda ta polega na podzieleniu czasu pracy na równe części - zwane pomodori  (z włoskiego pomidor). Jedno pomodori trwa dokładnie 25 minut. Po tym czasie następuje 5-minutowa przerwa.  Dlaczego 25 minut? Okazuje się, że jest to optymalny czas, w którym jesteśmy w stanie się skupić. Dłuższe okresy pracy bez przerw sprawiają, że częściej odpływamy w inne kierunki, niekoniecznie związane z wykonywanymi zadaniami. Metoda Pomodoro opiera się na założeniu, że częste przerwy mogą przyczynić się do poprawy sprawności naszego umysłu.

 

 

Jak zastosować Technikę Pomodoro - instrukcja krok po kroku.

 

Krok 1:  Przygotuj listę zadań . Zadania warto posortować od najważniejszych do najmniej ważnych . Zadania powinny być możliwie małe, żeby dało się zrealizować je podczas jednego pomidora.

Krok 2:  Ustaw czasomierz na 25 minut – Standardowy pomidor, czyli okres nieprzerwanej pracy nad jednym zadaniem trwa właśnie 25 minut. Wartość tą można dostosować do własnych potrzeb, jednak sugeruję zacząć od wartości domyślnych.

Krok 3: Skup się wyłącznie na wykonywanym zadaniu. Nie rozpraszaj się - nie sprawdzaj poczty, nie przeglądaj FB - to może zaczekać. W trakcie trwania Pomodoro liczy się tylko i wyłącznie aktualnie wykonywane zadanie!

Krok 4: Kiedy pomodori dobiegnie końca odznacz z listy wykonane zadanie i zrób sobie przerwę. Po każdym Pomodoro należy Ci się 5 minut przerwy. Przerwa między Pomodoro jest obowiązkowa. Jest to jedno z kluczowych założeń techniki, z których nie można zrezygnować. Najlepiej w tym czasie wstać na chwilę od komputera i dać odpocząć nie tylko głowie, ale i reszcie ciała. Sugerowana przerwa to około 5 minut. Po tym czasie zacznij następne zadanie z listy ustawiając kolejne Pomodoro.

Krok 5: Po 4 pomodoro zrób dłuższą przerwę (15-30 minut). Po tym czasie wróć do pracy na kolejną serię pomodoro. Jeśli masz mniej niż 4 zadania do wykonania po ich wykonaniu zrób krótką przerwę (nie dłuższą niż 5 minut), a potem zacznij cały cykl od nowa - czyli rozpisz kolejne zadania i działaj dalej.

 

Narzędzia które mogą się przydać w metodzie pomidoro:

 

Ja osobiście używam najzwyklejszego timera kuchennego w kształcie pomidora (ale może być dowolny). Taki timer do kupienia jest już od kiklu złotych.  Jeżeli jednak nie potrzebujemy kolejnych dodatkowych sprzętów to możemy skorzystać z wielu dostępnych na rynku narzędzi:

 

Podsumowanie – Pomodoro

Technika Pomodoro, jeżeli jest dobrze wykorzystywana, pozwala uporać się z bardzo częstym problemem odkładania spraw na potem i rozpraszania uwagi w trakcie pracy. Ze swojej strony polecam spróbować, a potem dostosować do swoich potrzeb. Mi osobiście pomaga ona uporać się z ciągłym odkładanie spraw na tzw. "potem". Czasami takie drobne rzeczy potrafiły odciągnąć moją uwagę od głównego zadania.  W metodze pomodoro najbardziej spodobało mi się stawianie jasnego celu który chce osiągnąć w kolejnych 25minutach, a następnie zapisanie sobie na koniec 1-2 zdań podsumowania. Po całym dniu zostaje z tego bardzo fajna lista pokazująca nie tylko postęp w projekcie ale przede wszystkim uzasadnienie dla decyzji projektowych podjętych w trakcie.

 

 

 

22 kwietnia 2019

Metoda pomodoro, czyli jak efektywnie zarządzać czasem pracy.

+ 48 666-949-688

m.manelska@affinity-marketing.pl

Dane kontaktowe
 
AFFINITY Małgorzata Manelska
ul. Włocławska 167
87-100 Torun

 

NIP: 554-266-10-77

REGON: 341332413

Skontaktuj się z nami:

Wszelkie prawa zastrzeżone.© 2019 AFFINITY MARKETING

Social Media: